Dzieci, rodzina, pieniądze i komiks-link party#10

Uczucia i pieniądze. Link party#16

Witaj! Dziś będzie bardzo poważnie. Całe ten artykuł będzie poświęcony sprawom bezpieczeństwa. I w dużej mierze związanego z bezpieczeństwem w sieci. Jestem przekonana, że każda mama, każdy rodzic, chce jak uchronić swoje dziecko przed zagrożeniami. Tylko nie zawsze może zdawać sobie sprawę, gdzie tak naprawdę one czyhają. Dlatego dziś przytoczę kilka artykułów, z których dowiesz się więcej, jak zapewnić ochronę i na co uczulić swoje dziecko. By i ono miało świadomość, jak postępować.

Rodzina, Dziecko, Człowiek

Powszechnie uważa się, ba są nawet w niektórych krajach tworzone programy, które mają wyczulić dziecko na to, by uważać na nieznajomych. Powstał także termin „Stranger Danger”, co tłumacząc swobodnie na polski brzmi „Niebiezpieczny Nieznajomy”. Tymczasem z rozmaitych raportów wynika, że to ludzie z najbliższego otoczenia dziecka i rodziny są najczęściej krzywdzicielami. Z wywiadu portalu Dzieci są Ważne z Małgorzatą Musiał dowiecie się, jak w rozmawiać, co robić, by je przed tym ustrzec. A także jak postępować wobec nieznajomych. Bardzo ciekawa rozmowa, zwraca uwagę, jak błędny przekaz możemy wytworzyć w dziecku. Odkąd ją przeczytałam, przestałam i tak myśleć i mówić!

Z kolei w tym filmie z platformy Ted-ed, zobaczycie jak łatwo jest dorosłemu podejść dziecko dzięki komunikacji internetowej. Jak łatwo jest mu uzyskać informacje. Film zmusza do zastanowienia o tym, na co zwrócić uwagę – także samemu dziecku. Bo przecież nie zawsze będziemy obok niego. Więc lepiej dać mu parę narzędzi, pomysłów. Takich jak, że nie podajemy nigdy naszych danych online. Że najpierw zapytaj się mamy, taty, gdy ktoś chce od Ciebie nr telefonu, adres, nazwę Twojej szkoły, gdzie pracują Twoi rodzice. Dodatkowo warto mieć po prostu dobry program ochronny. Bo w sieci dziecko przypadkiem może natrafić na treści nieodpowiednie dla niego. Z tego artykułu o bezpieczeństwie dziecka w sieci z bloga Samanty Edukacja z Pasją dowiesz się, jakie są najpopularniejsze aplikacje i programy kontroli rodzicielskiej.

Pieniądze i Finanse

Internet jest fascynującym miejscem także i dla nas dorosłym. Sama coś o tym wiem, bo mnie bardzo wciąga 😉 I oczywiście ma też wpływ na nasze finanse. Już nawet nie wspomnę o tym, że można dzięki niemu zarabiać, wydawać, bo pieniądze też są cyfrowe i wystarczy tylko klik myszki, by pojawiły się tam, gdzie chcemy. Nowa technologia to także nowe sposoby na ich wyciąganie z naszego konta. Bo złodziej już nie musi iść do banku. Wystarczy, że będzie liczyć na naszą nieostrożność. Dlatego przeczytaj, jak Pani Money nie straciła nieomal na Facebooku prawie 1000 zł. Nie pomiń także komentarzy, bo tam pojawił się też ciekawy wątek prostych zabezpieczeń. Zerknij także na ten wpis Maciej Samcika. Który przy wskazuje na 5 sposóbów, by nie dać się okraść. Choć tekst dotyczył składania wniosków o 500 +, jest dość uniwersalny, by zastosować go przy innych okazjach. Dodam także, by nie otwierać załączników od firm, które zazwyczaj ich nie wysyłają. Ostatnio czytałam o fałszywych mejlach z Poczty Polskiej, sami też dostawaliśmy mejle z niby sądu czy urzędu skarbowego. W takich sytuacjach niech Ci się zapali czerwona lampka w głowie.

Komiks ekonomiczny

A na koniec jak zwykle komiks. Bardzo zgryźliwy o Pani Jadzi, urzędnikach administracyjnych w temacie tego, jak wydawane są publiczne pieniądze.
Przypominam – aby komiks obejrzeć w całości, należy kliknąć na zdjęcie rysunku. Wtedy pojawi się cała pierwsza strona. By przejść na kolejną, przejedź kursorem po prawej stronie, aż pojawi się biała strzałka po środku. Którą wystarczy kliknąć i już 🙂
I jeszcze informacja, skąd się komiks w ogóle wziął.
Komiksy – ten i pozostałe – powstały w ramach projektu edukacyjnego „Komiksy ekonomiczne” organizowanego przez Forum Rozwoju Obywatelskiego. Jego celem jest przedstawienie zagadnień ekonomicznych w przyjaznej formie dla każdego odbiorcy. W ramach tego projektu organizowany jest m.in. konkurs na najlepszy komiks i animację ekonomiczną. Więcej o projekcie znajdziecie tutaj .

O sprawach bezpieczeństwa, szczególnie w internecie jeszcze będę pisać. Ale już teraz chciałam Wam przybliżyć parę spraw z nim związanych. Bo to naprawdę istotna sprawa. Tym bardziej, że często sami wystawiamy siebie na łup. Ustawiając zbyt proste i oczywiste hasło. Albo to samo hasło do wszystkich miejsc, wymagających logowania. Czasami nawet i super program antywirusowy nie pomoże, jeśli sami nie zadbamy o podstawową ostrożność. Mam nadzieję, że będzie Ci teraz łatwiej zapewnić sobie i swojemu dziecku bezpieczeństwo. W sieci i poza nią.
A jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zachowuj tego tylko dla Siebie! Podziel się!

Facebook
Facebook
YouTube
Linkedln
INSTAGRAM

8 Comments

 1. Dorota

  Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo istotną sprawą. Myślę, że wciąż przywiązujemy do tego zbyt małą wagę. Rodzice często odsyłają dzieci do laptopa, czy podają swój tablet. Dziecko gra, przegląda Internet, ale nigdy nie wiadomo na jakie treści trafi. Przecież wystarczy wpisać w wyszukiwarkę coś niewinnego, a wyniki wyszukiwania zaskakują – negatywnie.

  Reply
  1. Ania Czereszewska (Post author)

   Witaj Dorota. Myślę, że my dorośli nie przyzwyczajeni do internetu, do końca nie jesteśmy świadomi jego zagrożeń. Na szczęście sporo się o tym jednak mówi, więc mam nadzieję, że się to zmieni. Pozdrawiam

   Reply
 2. Klaudyna

  Problem niebezpieczeństwa w sieci jest rzeczywiście poważny i powinni w tym zakresie być edukowani wszyscy – dorośli, nastolatkowie i dzieci. Szkoda tylko, że dorośli często wolą posadzić dziecko przed komputerem i mieć wszystko gdzieś, zamiast pomyśleć nad blokadą nieodpowiednich treści albo w ogóle nad znalezieniem odpowiedniejszego zajęcia dla dziecka.

  Reply
  1. Ania Czereszewska (Post author)

   Witaj Klaudyna, też myślę, że edukacja w temacie bezpieczeństwa w sieci powinna objąć wszystkich. A może w szczególności właśnie dorosłych..

   Reply
 3. SYlwia

  Zgadzam się w stu procentach. Nadal zbyt często zapominamy o bezpieczeństwie dzieci w sieci. Warto o tym pamiętać!

  Reply
 4. blogierka

  Jeśli chodzi o sieć bezpieczeństwa nigdy za wiele!

  Reply
 5. Fromviewof

  Internet to kolejny problem dla rodziców…i weź tu chroń dziecko…nie jest łatwo!

  Reply
  1. Ania Czereszewska (Post author)

   Witaj Fromviewof, nie jest łatwo, faktycznie. Myślę jednak, że z pomocą odpowiednich programów i rozmów da się jednak to zrobić. Pozdrawiam!

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *