Ten tekst powstał kilka lat temu. Obecnie nie odzwierciedla on całkowicie mojego podejścia do nauki zaradności finansowej dzieci. Zostawiam jednak ten artykuł, by pokazać, że każdy rozwój to droga, proces, podejście krytyczne także do siebie. Przekaz, jaki teraz jest mi bliski, znajdziecie na w kategoriach 10 pytań na początek i Jak rozwijać zaradność finansową?

Witaj, Droga Mamo, w ostatnim tygodniu wakacji. Na moim blogu lato powoli dobiega końca. I choć dziś to ja jestem autorem wpisu, to przywołuje on kilku autorów blogów. Którzy mają na swoim koncie wydaną książkę.

Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię czytać. Książki towarzyszyły mi od małego i w bibliotece byłam częstym gościem. Zmieniło się to po przyjściu na świat moich dzieci. Gdy po prostu trudno mi było znaleźć czas na lekturę. Nie mówiąc o tym, że pozostawienie książki tak pod ręką mogło skutkować jej bardzo bliskim spotkaniem z moimi dziećmi. Z czego książki nigdy nie wychodziły zwycięsko. Ewentualnie były wzbogacone o sztukę nowoczesną 😉 w postaci efektownym arcydzieł wykonanych kredką. Tudzież ołówkiem.

Na szczęście, dzieci rosną i coraz więcej wolnego czasu mi się pojawia. Co jednak nie zawsze sprawia, że udaje mi się usiąść i przeczytać choć stronę. Dlatego, aby się zmotywować i zadbać też o swoją potrzebę rozwoju, postanowiłam upublicznić moje wysiłki. W postaci tego posta. I co miesięcznej aktualizacji.

Po co mi taka lista?

Jaka korzyść z tego dla mnie? – zapytasz Drogą Mamo.

Oprócz tego, że poznasz mnie nieco lepiej, dowiesz się więcej o książkach związanych z edukacją finansową. Zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czyli rodziców. Bo w końcu rodzice mają przez sporą część dzieciństwa dość wpływ na zachowanie i nawyki dzieci. W tym finansowe. Dlatego i dzieci i dorośli dobrze, by byli z tą wiedzą na bieżąco. Ja w każdym bądź razie chcę tego dla naszej rodziny.

Oprócz finansowych będę sięgać także po książki związane z wychowaniem dzieci. I ogólnie tematyką psychologiczną. Korzyści będę mieć z tego dwustronne. Bo zyskam nową perspektywę dla siebie jako mamy. A także zawodowo, jako psycholog. Bo i o tę zawodową stronę zamierzam zadbać. A także o tę związana z organizacją, samorozwojem.

Ale żeby nie było tylko pozycji związanych z samą pracą, będę sięgać także po coś dla rozrywki. I czystej przyjemności. Co w moim przypadku przekłada się na kryminały i fantastykę 😊

W ten oto sposób przedstawiam Ci moją Bucket list. Czyli listę ciekawych książek, które zamierzam przeczytać przed śmiercią (czyli zanim kopnę w kalendarz, a raczej w wiadro jak mawiają Anglicy, stad nazwa listy). Na razie jest ona w stanie rozwojowym. Bo obliczyłam, że zakładając przeczytanie jednej książki tygodniowo, muszę stworzyć listę ok. 2500. A nawet dłuższej, jeśli zamierzam przekroczyć 90-tkę 😊

Dlatego na razie lista będzie krótsza 😊

I prawdę mówiąc jako cel wystarczający wybieram jedną książkę na miesiąc. Podejrzewam, że będę przekraczać tę normę (pozytywnie rzecz jasna), ale na początek taka liczba jest dla mnie ok.
Poniżej znajdziesz pozycje, które mnie ostatnio zainteresowały. Albo do których chcę powrócić. Które chcę przeczytać z moimi dziećmi.

Moja Bucket List – 31 ciekawych książek do przeczytania

Początkowo ten artykuł przedstawiał 25 książek do przeczytania. Ale w międzyczasie znalazłam kilka nowych ciekawych. Jak tak dalej pójdzie, jak w takim tempie będą mi przybywać pozycje do lektury, to chyba będą mnie musieli zakopać z książkami 😉

1.Michał Szafrański “Finansowy ninja”
2.Olivia Mellan, Sherry Christie “Money Harmony: A Road Map for Individuals and Couples”
3.Liv larsson “Porozumienie bez przemocy w związkach”
4.Dominika Maison “Polak w świecie finansów”
5.Agata Gąsiorowska “Psychologiczne znaczenie pieniędzy”
6.Zalewski Tomasz “Psychologia ekonomiczna”
7.Wąsowicz-Kiryło Grażyna “Postawy wobec pieniędzy”
8.Gerry Bailey, Felicia Law “Moje pieniądze. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sztuce zarabiania, wydawania i oszczędzania”
9.Anna Garbolińska “Rozmowy z użyciem głowy czyli ekonomia dla dzieci”
10.Alvin Hall “Pieniądze na stół. O finansach na wesoło”
11.Boguś Janiszewski “Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią”
12.Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru “Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”
13.Sophie Scherrer “Mała Nina”
14.Aleksandra Kasprzyk i Andrzej Kominek “Opowieści o ludziach z autyzmem”
15.Carlos Gonzalez “Mocno mnie przytul. Jak zbudować i utrzymać silną więź w rodzinie”
16.Jesper Juul “Uśmiechnij się! Siadamy do stołu”
17.Jesper Juul “Być mężem i ojcem”
18.Thomas Gordon “Wychowanie bez porażek”:
19.Zygmunt Miłoszewski.„Uwikłanie”,
20.Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”
21.Zygmunt Miłoszewski „Gniew”
22.Kamila Rowińska “Kobieta niezależna”
23.Gretchen Rubin “Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście”
24.Timothy Ferriss “4-godzinny tydzień pracy”
25.Agnieszka Stein “Dziecko z bliska idzie w świat”
26.Robert Kiyosaki “Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec”
27.Carl Honore “Pod presją. Dajmy dzieciom spokój”
28.Monika Talarowska, Piotr Gałecki “Ona, on i mózg”
29.Faber, Mazlish “Rodzeństwo bez rywalizacji”
30.Faber, Mazlish “Wyzwoleni rodzice,wyzwolone dzieci”
31. Olivia Mellan, Sherry Christie “Overcoming Over Spending: A Winning Plan for Spenders and their Partners”

Na razie listę zakończę na tych pozycjach. Czekam też jeszcze na wydanie książki przez Panią Swojego Czasu i Ewę Tyralik z Jestem Bogata. W zależności od tempa czytania będę miała zestaw na pół roku lub maksymalnie na 2 lata 🙂 Czas na to mam zaplanowany na mojej codziennej checkliście, do tego Wy już wiecie, co zamierzam, więc trochę będzie głupio jak nie uda się przeczytać choć jednej książki 😉

Źródło zdjęcia:Pixabay

A jeśli możesz mi jeszcze coś polecić, to proszę podaj swoją propozycję w komentarzu. W końcu mam przeczytać aż 2500 książek 🙂 A Ty sama, co teraz czytasz?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi! Kliknij w poniższą ikonkę, by dać znać o tym wpisie swoim znajomym na swojej ulubionej platformie społecznościowej 😉