Ten tekst powstał kilka lat temu. Obecnie nie odzwierciedla on całkowicie mojego podejścia do nauki zaradności finansowej dzieci. Zostawiam jednak ten artykuł, by pokazać, że każdy rozwój to droga, proces, podejście krytyczne także do siebie. Przekaz, jaki teraz jest mi bliski, znajdziecie na w kategoriach 10 pytań na początek i Jak rozwijać zaradność finansową?

Witaj w pierwszym dniu wakacji! Pogoda za oknem póki co dopisuje, więc czas odpoczynku zapowiada się świetnie. Lato też w mojej okolicy kojarzy mi się z pracami sezonowymi, a ostatnio szczególnie z truskawkami, które całą rodziną zbieraliśmy na działce mojego taty. A których było tak dużo, że koniecznie okazało się ich sprzedanie. Taki pomysł na zarabianie podoba mi się szczególnie jako opcja na dla dzieci i młodzieży, jako możliwość dla nich dorobienia do kieszonkowego. Takiej szansy na branie spraw (czyli realizacji swoich celów) w swoje ręce. Takim wstępem chcę Was dziś zachęcić do rozważań na temat przedsiębiorczości, czyli tematu dzisiejszego postu gościnnego. Dzięki któremu poznacie 5 sposobów autora na wykształcenie w dziecku tej cechy. Oddaję niniejszym głos Jakubowi.


Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko było przedsiębiorcze. By potrafiło zarządzać domowym budżetem i zdobyło wiedzę, niezbędną do świadomego zarządzania i pomnażania swojego majątku. Niestety wykształcenie w dziecku takich umiejętności nie jest proste. Wymaga wielu lat starań i ciągłego inspirowania dziecka do samorozwoju i pielęgnowania w sobie odpowiednich cech i postaw. Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

Co to znaczy “przedsiębiorczy dorosły”?

By wychować przedsiębiorcze dziecko trzeba najpierw dobrze zrozumieć, czym charakteryzuje się osoba przedsiębiorcza. W powszechnym rozumieniu jest to osoba sukcesu – właściciel dobrze prosperującej firmy, dyrektor lub menedżer wysokiego szczebla. Człowiek o wysokiej pozycji społecznej, a co za tym idzie, o wysokim statusie materialnym. Każdy rodzic marzy o takiej przyszłości dla swojej pociechy. By zmaksymalizować szansę na realizację takiego scenariusza, warto pielęgnować u dziecka cechy typowe dla osób przedsiębiorczych: aktywność i gotowość do dynamicznego działania, skłonność do podejmowania ryzyka, innowacyjność oraz kreatywne myślenie. Nie bez znaczenia są również umiejętność dostrzegania pojawiających się szans i okazji, ich skuteczne wykorzystywanie, a ponadto samodzielność oraz umiejętność przystosowania się do zmieniających się sytuacji.

Kiedy warto zacząć?

Wychowanie dziecka to wiele lat ciężkiej pracy. Wydawać by się mogło, że kilkanaście lat to naprawdę długi czas na wpojenie dziecku odpowiednich wartości i postaw, jednak w rzeczywistości jest go naprawdę niewiele. Nie należy zatem zwlekać z podjęciem odpowiednich działań i o finansowej socjalizacji malucha, a także podejmowaniu innych działań, mających na celu wykształcenie w nim ducha przedsiębiorczości, pomyśleć jak najwcześniej. Naturalnie wszystkie podejmowane działania powinny być dostosowane do wieku malucha, poziomu jego rozwoju, a także zainteresowania tematem.

5 rzeczy, które musi poznać Twoje dziecko

Jak zabrać się za działanie? Przede wszystkim należy dużo rozmawiać z maluchem i zaspokajać jego ciekawość na każdej płaszczyźnie. Charakterystyczne dla dzieci jest również nieustanne naśladowanie zachowań dorosłych, zatem warto być tego świadomym i pamiętać o dawaniu każdego dnia dobrego przykładu. Jak zorganizować kurs przedsiębiorczości w domu?

1. Stawianie i realizowanie celów

Jednym z typowych zachowań ludzi przedsiębiorczych jest planowanie, stawianie sobie celów i ich sukcesywne realizowanie. Chcąc nauczyć dziecko planowania, warto pomyśleć o stworzeniu listy planów i marzeń malucha. Dobrym pomysłem będzie również zachęcenie dziecka do przygotowania listy postanowień i celów do realizacji, książek do przeczytania, zadań do wykonania itp. Satysfakcja, towarzysząca maluchowi przy skreślaniu poszczególnych pozycji z listy będzie na pewno ogromna, a umiejscowienie jej na lodówce lub dedykowanym notesie z pewnością skłoni go do kontynuacji takiego działania.

2. Lekcja zarabiania

Nic tak nie uczy przedsiębiorczości jak praca, dlatego warto wspierać zapędy malucha do samodzielnego zarabiania pieniędzy. Wprawdzie w Polsce sprzedaż lemoniady czy wyprzedaż garażowa może nie być najlepszym pomysłem, jednak roznoszenie ulotek czy koszenie trawników sąsiadom już tak. Trzeba jednak pamiętać, by nie płacić dziecku za wykonywania codziennych obowiązków, bo może to prowadzić do przykrych konsekwencji.

3. Rozwój kreatywności

Bycie przedsiębiorczym wymaga nie tylko odwagi i śmiałości w realizowaniu swoich celów, ale również ogromnej kreatywności, która przydaje się podczas poszukiwania pomysłu na biznes czy wykorzystanie nadarzających się okazji. Sposobów na rozwijanie kreatywności u dzieci jest mnóstwo: malowanki, puzzle, układanki, zabawy z plasteliną, wspólne gotowanie i przygotowywanie posiłków, taniec itd. Planując wspólne zabawy z dzieckiem dobrze jest kierować się jego zainteresowaniami, unikać zbytniego ograniczania i sugerowania konkretnych rozwiązań. Takie stymulowanie malucha z pewnością przyczyni się do rozwoju jego kreatywności.

4. Zabawa w bank

Kolejnym istotnym dla osób przedsiębiorczych tematem jest znajomość zagadnień finansowych i funkcji podmiotów takich jak chociażby banki. Zabawa w bank jest jednak zarezerwowana dla dzieci nieco starszych, które poznały już wartość pieniądza. Doskonałym momentem na edukację w tym zakresie będzie monet przyznania dziecku kieszonkowego i zachęcanie do podejmowania prób oszczędzania pieniędzy. Rodzic, jako bank, może wówczas oferować zarówno odpłatne pożyczki jak i pozwalające na niewielki zarobek depozyty. Nauka na własnej skórze i na własnych błędach z pewnością będzie skuteczniejsza niż przekazywanie dziecku suchych faktów i definicji.

5. Nauka i zabawa

By zachęcić dziecko do nauki przedsiębiorczości, trzeba samodzielnie wykazać się kreatywnością i poszukiwać sposobów łączących w sobie zabawę z nauką. Wprawdzie przesadnie długie przesiadywanie przed komputerem nie jest wskazane, jednak doskonałym sposobem na finansową edukację są ekonomiczne, bądź strategiczne gry komputerowe. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być chociażby: gry planszowe, uczące przedsiębiorczości wspólne planowanie domowych wydatków, poszukiwanie promocji i okazji podczas wspólnych zakupów czy własnoręczne przygotowanie skarbonki.

Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki, redaktor bloga finansowego MySaver o inwestowaniu i oszczędzaniu


I co sądzicie o tych sposobach? Co jakie cechy według Was ma osoba przedsiębiorcza? Dla mnie ten temat jest bardzo ciekawy, dlatego że mam z nim mały problem – bo trochę inaczej rozumiem przedsiębiorczość. I zastanawiam się, czy każdy musi być takim przedsiębiorcą. Choć takie cechy jak zaradność, umiejętność zadbania o siebie i swoje sprawy uważam za bardzo przydatne w życiu. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy rozwijacie postawę przedsiębiorczości u swoich dzieci? Jakie są Wasze sposoby?

Źródło zdjęcia: Pixabay