Witaj! Dawno mnie tu nie było. Co jest związane z moim wyborem. Potrzebowałam czasu, by zastanowić się nad tym, co jest dla mnie istotne, na co chcę mieć siły. To był owocny czas, który przynosi mi wiele pytań i rozważań. Dzisiejszy post będzie do tego właśnie zachęcał. Do zastanawia się i szukania odpowiedzi. Jak na kwestię, dlaczego edukacja finansowa jest ważna. Coraz bardziej odkrywam, że to pytanie, które warto zadać sobie samej.
Dlaczego chcę, by moje dzieci umiały zarządzać pieniędzmi?
Z jakich powodów jest to dla mnie ważne?
Czemu to jest istotne?
A czy Ty wiesz? Jak to jest u Ciebie?
Jaka jest Twoja odpowiedź?
Czy już wiesz?
Nie znam oczywiście Twojej odpowiedzi. Mogę się domyślać że mogą to być kwestie takie jak szanowanie pieniędzy, by dziecko jako dorosły umiało o siebie zadbać. By miało lepiej.
Myślę, że część tych odpowiedzi będzie wskazywać na to, jak bardzo chcesz zadbać o swoje dziecko. Jak bardzo chcesz dać mu narzędzia, by ono samo umiało. Bo ty wiesz że to ważne i istotne. A przekonałaś się o tym może boleśnie na własnym doświadczeniu. Trochę też to mówię w swoim imieniu.
Czemu o tym piszę? Bo możecie okazać, że Twoja motywacja do nauki dziecka zarządzania pieniędzmi jest zupełnie inna u dziecka. A może ono nie ma jej wcale… i pieniądze zupełnie z czym innym się jemu kojarzą niż Tobie.
Jaka jest Twoja historia?
A jak one kojarzą się Tobie?
Jeśli czytasz mnie od jakiegoś czasu, to pewnie zauważyłaś że pieniądze są dla mnie strategią. Sposobem uzyskania na to co jest mi potrzebne, a nie celem samym w sobie.
I że z pieniędzmi związanych jest wiele bardzo różnych przekonań. Niektóre z nich mogą być sprzyjające. Inne nie. Natomiast są one na pewno związane z Twoją osobista historią.
W tej historii istotne mogą być Twoje doświadczenia rodzinne.
Co pamiętasz ze swojego dzieciństwa?
Jaki obraz pieniędzy przekazali Ci rodzice?
Jaki związek miały one z pracą, przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa, niezależności, miłości?
Na ile były chciane, a na ile odrzucane?
Jakie te wspomnienia budzą w Tobie emocje?
Czy Twoja historia związku z pieniędzmi pomaga Ci w życiu?
By łatwiej Ci było zobaczyć te wszystkie powiązania rodziny, Twoich osobistych doświadczeń i pieniędzy, zachęcam Cię do wykorzystania genogramu w tym celu. Czyli schematycznego rysunku rodziny. Który wygląda tak.
Jak widzisz oprócz struktury, informacji o ilości osób ich wieku; możesz tutaj nanosić dane o relacjach, związkach. Możesz także wprowadzić informacje o typach osobowości finansowych i swoje komentarze oraz objaśnienia.
Program do niego w polskiej wersji możesz pobrać tutaj. Program jest darmowy, jeżeli nie wprowadzisz więcej niż 25 członków rodziny.
Dlaczego genogram
Technika genogramu dla mnie bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem.
Bo łatwo można zobaczyć na nim całość wpływów. Mechanizmy i sposoby rodzinne, które przekazywane mogą być z pokolenia na pokolenie. Nawet jeśli już nie pasują do kontekstu i sytuacji. Dają też więcej zrozumienia, bo widzisz że i mama i babcia i prababcia miała tak samo… że to może powodować trudność we wprowadzaniu zmian, gdy nie widzi się innej opcji.
Wróćmy do początku
Artykuł zaczęłam od kwestii potrzeb na edukację finansową. I tego komu na niej zależy. Swoje zdanie w tej sprawie i sprawie pieniędzy już znasz.
A jak myślisz, co Twoje dziecko myśli o pieniądzach?
Czy to jest sprawa, o której może z Tobą rozmawiać?
Mieć własne zdanie? Decydować?
Czy to wpływa na waszą relację, wzajemny kontakt i zrozumienie?
Czy to, co Twoje dziecko wie o pieniądzach, jest tym co chciałaś / chcesz mu przekazać?
Czy Twoja historia związku z pieniędzmi wpływa na to, w jakie umiejętności finansowe chcesz wyposażyć swoje dziecko?
Tu nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Tu bardziej chodzi o świadomość. Twoich działań, oczekiwań. Oczekiwań Twojego dziecka. Potrzeb Twoich i Jego. I waszych sposobów na ich zaspokojenie. Czy pomagają Wam one budować wzajemne zrozumienie i szacunek?
Aniu super temat !
Przyznam że mam to trochę już przepracowane, ale próbować zrozumieć pewne mechanizmy moim zdaniem zawsze warto zgłębiać.
Też tak uważam, Elu. Tym bardziej, że takie przepracowanie własnej historii po prostu jest pomocne, bo zdejmuje blokady. Pozdrawiam ciepło!
Narzędzie fajne 😉 W moim rodzinnym miasteczku zawsze za pieniędzmi każdy gonił, ale koniec końców każdy je odrzucał, że się nie da itd. Najbardziej wkurzały mnie teksty, że bogaty to ukradł i na pewno bez powodu skrzywdził setki osób…
Tak, takie przekonania są trudne. Taki sabotaż dla siebie – jeśli ktoś ma takie zdanie.. Na szczęście przekonania da się zmienić 🙂 Pozdrawiam
Technika genogramu jest dla mnie bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem.
Pokazuje mechanizmy i sposoby rodzinne, które przekazywane mogą być z pokolenia na pokolenie. Nawet jeśli już nie pasują do kontekstu i sytuacji.