Witaj! Dawno mnie tu nie było. Co jest związane z moim wyborem. Potrzebowałam czasu, by zastanowić się nad tym, co jest dla mnie istotne, na co chcę mieć siły. To był owocny czas, który przynosi mi wiele pytań i rozważań. Dzisiejszy post będzie do tego właśnie zachęcał. Do zastanawia się i szukania odpowiedzi. Jak na kwestię, dlaczego edukacja finansowa jest ważna. Coraz bardziej odkrywam, że to pytanie, które warto zadać sobie samej.

Dlaczego chcę, by moje dzieci umiały zarządzać pieniędzmi?

Z jakich powodów jest to dla mnie ważne?

Czemu to jest istotne?

A czy Ty wiesz? Jak to jest u Ciebie?

Jaka jest Twoja odpowiedź?

Czy już wiesz?

Nie znam oczywiście Twojej odpowiedzi. Mogę się domyślać że mogą to być kwestie takie jak szanowanie pieniędzy, by dziecko jako dorosły umiało o siebie zadbać. By miało lepiej.

Myślę, że część tych odpowiedzi będzie wskazywać na to, jak bardzo chcesz zadbać o swoje dziecko. Jak bardzo chcesz dać mu narzędzia, by ono samo umiało. Bo ty wiesz że to ważne i istotne. A przekonałaś się o tym może boleśnie na własnym doświadczeniu. Trochę też to mówię w swoim imieniu.

Czemu o tym piszę? Bo możecie okazać, że Twoja motywacja do nauki dziecka zarządzania pieniędzmi jest zupełnie inna u dziecka. A może ono nie ma jej wcale… i pieniądze zupełnie z czym innym się jemu kojarzą niż Tobie.

Jaka jest Twoja historia?

A jak one kojarzą się Tobie?

Jeśli czytasz mnie od jakiegoś czasu, to pewnie zauważyłaś że pieniądze są dla mnie strategią. Sposobem uzyskania na to co jest mi potrzebne, a nie celem samym w sobie.

I że z pieniędzmi związanych jest wiele bardzo różnych przekonań. Niektóre z nich mogą być sprzyjające. Inne nie. Natomiast są one na pewno związane z Twoją osobista historią.

W tej historii istotne mogą być Twoje doświadczenia rodzinne.

Co pamiętasz ze swojego dzieciństwa?

Jaki obraz pieniędzy przekazali Ci rodzice?

Jaki związek miały one z pracą, przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa, niezależności, miłości?

Na ile były chciane, a na ile odrzucane?

Jakie te wspomnienia budzą w Tobie emocje?

Czy Twoja historia związku z pieniędzmi pomaga Ci w życiu?

By łatwiej Ci było zobaczyć te wszystkie powiązania rodziny, Twoich osobistych doświadczeń i pieniędzy, zachęcam Cię do wykorzystania genogramu w tym celu. Czyli schematycznego rysunku rodziny. Który wygląda tak.








Jak widzisz oprócz struktury, informacji o ilości osób ich wieku; możesz tutaj nanosić dane o relacjach, związkach. Możesz także wprowadzić informacje o typach osobowości finansowych i swoje komentarze oraz objaśnienia.

Program do niego w polskiej wersji możesz pobrać tutaj. Program jest darmowy, jeżeli nie wprowadzisz więcej niż 25 członków rodziny.

Dlaczego genogram

Technika genogramu dla mnie bardzo ciekawym i przydatnym narzędziem.

Bo łatwo można zobaczyć na nim całość wpływów. Mechanizmy i sposoby rodzinne, które przekazywane mogą być z pokolenia na pokolenie. Nawet jeśli już nie pasują do kontekstu i sytuacji. Dają też więcej zrozumienia, bo widzisz że i mama i babcia i prababcia miała tak samo… że to może powodować trudność we wprowadzaniu zmian, gdy nie widzi się innej opcji.

Wróćmy do początku

Artykuł zaczęłam od kwestii potrzeb na edukację finansową. I tego komu na niej zależy. Swoje zdanie w tej sprawie i sprawie pieniędzy już znasz.

A jak myślisz, co Twoje dziecko myśli o pieniądzach?

Czy to jest sprawa, o której może z Tobą rozmawiać?

Mieć własne zdanie? Decydować?

Czy to wpływa na waszą relację, wzajemny kontakt i zrozumienie?

Czy to, co Twoje dziecko wie o pieniądzach, jest tym co chciałaś / chcesz mu przekazać?

Czy Twoja historia związku z pieniędzmi wpływa na to, w jakie umiejętności finansowe chcesz wyposażyć swoje dziecko?

Tu nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Tu bardziej chodzi o świadomość. Twoich działań, oczekiwań. Oczekiwań Twojego dziecka. Potrzeb Twoich i Jego. I waszych sposobów na ich zaspokojenie. Czy pomagają Wam one budować wzajemne zrozumienie i szacunek?