Jakich zasad finansowych nauczyć dzieci?

Jakich zasad finansowych nauczyć dzieci? Takich samych jak i dorosłych 🙂 Bo dokładnie z tych samych zasad będą korzystać w samodzielnym życiu. A jeśli aktywnie gospodarują swoim kieszonkowym, to tym bardziej można podsunąć im teraz te zasady i z nimi rozmawiać. O jakich prawidłowościach myślę?

 

6

1.Planuj, to na co przeznaczysz pieniądze

Planowanie swoich wydatków znacznie ułatwia gospodarowanie pieniędzmi. Przeglądanie szafek z jedzeniem, by upewnić się, czego na pewno brakuje, a z czego można skorzystać, chodzenie z listą na zakupy, by zaopatrzyć się w to, co jest potrzebne. Prowadzenie budżetu, by z góry wiedzieć ile pieniędzy zaoszczędzić, a ile przeznaczyć na codzienne życie. To wszystko jest planowanie, które pozwala zapanować nad finansami. I sprawić, że pieniądze są wykorzystywane tak, by najlepiej służyły Tobie.
W przypadku dzieci szczególnie w wieku wczesnoszkolnym planowanie ułatwiają 3 słoiki – przeznaczone na drobne wydatki, na oszczędności, na pomoc dla innych. W późniejszym czasie lat nastoletnich słoiki mogą zostać zastąpione przez budżet.
5

2. Nie wydawaj wszystkiego co masz, odłóż część na oszczędności

Biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy, oszczędzanie jest umiejętnością, z którą warto zapoznać dzieci. A przynajmniej ze świadomością, że nie trzeba wydawać wszystkich pieniędzy, które się posiada. W tym celu warto wykorzystać naturalne doświadczenie dziecka. Jakim może być chęć kupienia droższej zabawki. I że szybciej się ją kupi, jeśli systematycznie będzie się odkładało na to pieniądze.
4

3. Przemyśl, zanim wydasz

Przy takiej obfitości jaka panuje w sklepach, czasami trudno się zdecydować. A dobra decyzja może wymagać czasu. Jednodniowe przemyślenie może wystarczyć (albo kilkudniowe u mniejszych dzieci), aby sprawdzić czy chęć zakupu danej rzeczy jest nadal tak samo silna. Albo upewnić się, że kupujemy coś, co jest potrzebne. Bo może jednak mamy coś podobnego już w domu? Albo może znajdziemy to samo taniej w innym sklepie?
2

4. Unikaj długów

Wydawaj swoje pieniądze. Tylko swoje. Dług zawsze wiąże się z kosztami. Bo na tym właśnie zarabia firma pożyczkowa czy bank. Nikt kasy nie daje za darmo. A wręcz przeciwnie – słono sobie za tę usługę liczy. Ale kredyt to nie zawsze tylko koszty finansowe. Nawet jeśli pożyczamy od rodziny czy znajomych – bezodsetkowo -to jednak taki dług może wpłynąć na relację. Szczególnie gdy nie jest spłacony w obiecanym czasie. Dzieci co prawda nie mogą wziąć kredytu w banku, ale opierając się na naszych doświadczeniach nabywają pewnych przekonań co do opłacalności (bądź nie) pożyczek.
3

5. Pamiętaj o bezpiecznym zachowaniu w internecie

Jak pisałam całkiem niedawno, pieniądze można znaleźć także w Internecie. Który zresztą coraz bardziej staje się naturalnym środowiskiem dla nas. Drugim światem, w którym też toczy się życie. I tak samo jak dbamy o nasze sprawy i nasze bezpieczeństwo finansowe offline, tak samo warto to robić będąc w sieci.
1

6. Dbaj o równowagę w finansach

I nie tylko. Życie lepiej się układa, gdy jest zrównoważone. Tak samo z pieniędzmi. Możemy je wykorzystywać nie tylko do bogacenia się, ale i dzielenia z potrzebującymi. Szczególnie tymi, którzy nie mają takich umiejętności jak my. Możemy cieszyć się życiem, jak również dobrze jest pamiętać o zabezpieczeniu na przyszłość. To naprawdę da się pogodzić. I zachęcać dzieci do takiego harmonijnego traktowania własnych funduszy.

O pieniądzach można rozmawiać

To właściwie nie zasada, ale pewne przekonanie, które po prostu można wykorzystywać w praktyce. W naszym kraju – do końca nie wiem jak jest w innych – pieniądze nadal stanowią pewien temat tabu. O których dorośli nie rozmawiają nawet ze sobą. A co dopiero z dziećmi. A im więcej świadomości w finansach, tym zarządzanie nimi będzie łatwiejsze

Te 6 zasad opiera się na 22 krokach edukacji finansowej. Na których opiera się cały mój blog 🙂 Myślę, że stanowią takie szybkie przypomnienie i skupienie się na rzeczach w finansach najważniejszych. A żeby jeszcze łatwiej je było spamiętać, to przygotowałam grafikę, na której możesz je wszystkie znaleźć. I pokazać swojemu dziecku, po to by zacząć rozmowę o finansach.

A jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zachowuj tego tylko dla Siebie! Podziel się! Niech inni też mają szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego 🙂

Facebook
Facebook
YouTube
Linkedln
INSTAGRAM

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *