Ten tekst powstał kilka lat temu. Obecnie nie odzwierciedla on całkowicie mojego podejścia do nauki zaradności finansowej dzieci. Zostawiam jednak ten artykuł, by pokazać, że każdy rozwój to droga, proces, podejście krytyczne także do siebie. Przekaz, jaki teraz jest mi bliski, znajdziecie na w kategoriach 10 pytań na początek i Jak rozwijać zaradność finansową?

Jakich zasad finansowych nauczyć dzieci? Takich samych jak i dorosłych 🙂 Bo dokładnie z tych samych zasad będą korzystać w samodzielnym życiu. A jeśli aktywnie gospodarują swoim kieszonkowym, to tym bardziej można podsunąć im teraz te zasady i z nimi rozmawiać. O jakich prawidłowościach myślę?

 

6

1.Planuj, to na co przeznaczysz pieniądze

Planowanie swoich wydatków znacznie ułatwia gospodarowanie pieniędzmi. Przeglądanie szafek z jedzeniem, by upewnić się, czego na pewno brakuje, a z czego można skorzystać, chodzenie z listą na zakupy, by zaopatrzyć się w to, co jest potrzebne. Prowadzenie budżetu, by z góry wiedzieć ile pieniędzy zaoszczędzić, a ile przeznaczyć na codzienne życie. To wszystko jest planowanie, które pozwala zapanować nad finansami. I sprawić, że pieniądze są wykorzystywane tak, by najlepiej służyły Tobie.
W przypadku dzieci szczególnie w wieku wczesnoszkolnym planowanie ułatwiają 3 słoiki – przeznaczone na drobne wydatki, na oszczędności, na pomoc dla innych. W późniejszym czasie lat nastoletnich słoiki mogą zostać zastąpione przez budżet.
5

2. Nie wydawaj wszystkiego co masz, odłóż część na oszczędności

Biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy, oszczędzanie jest umiejętnością, z którą warto zapoznać dzieci. A przynajmniej ze świadomością, że nie trzeba wydawać wszystkich pieniędzy, które się posiada. W tym celu warto wykorzystać naturalne doświadczenie dziecka. Jakim może być chęć kupienia droższej zabawki. I że szybciej się ją kupi, jeśli systematycznie będzie się odkładało na to pieniądze.
4

3. Przemyśl, zanim wydasz

Przy takiej obfitości jaka panuje w sklepach, czasami trudno się zdecydować. A dobra decyzja może wymagać czasu. Jednodniowe przemyślenie może wystarczyć (albo kilkudniowe u mniejszych dzieci), aby sprawdzić czy chęć zakupu danej rzeczy jest nadal tak samo silna. Albo upewnić się, że kupujemy coś, co jest potrzebne. Bo może jednak mamy coś podobnego już w domu? Albo może znajdziemy to samo taniej w innym sklepie?
2

4. Unikaj długów

Wydawaj swoje pieniądze. Tylko swoje. Dług zawsze wiąże się z kosztami. Bo na tym właśnie zarabia firma pożyczkowa czy bank. Nikt kasy nie daje za darmo. A wręcz przeciwnie – słono sobie za tę usługę liczy. Ale kredyt to nie zawsze tylko koszty finansowe. Nawet jeśli pożyczamy od rodziny czy znajomych – bezodsetkowo -to jednak taki dług może wpłynąć na relację. Szczególnie gdy nie jest spłacony w obiecanym czasie. Dzieci co prawda nie mogą wziąć kredytu w banku, ale opierając się na naszych doświadczeniach nabywają pewnych przekonań co do opłacalności (bądź nie) pożyczek.
3

5. Pamiętaj o bezpiecznym zachowaniu w internecie

Jak pisałam całkiem niedawno, pieniądze można znaleźć także w Internecie. Który zresztą coraz bardziej staje się naturalnym środowiskiem dla nas. Drugim światem, w którym też toczy się życie. I tak samo jak dbamy o nasze sprawy i nasze bezpieczeństwo finansowe offline, tak samo warto to robić będąc w sieci.
1

6. Dbaj o równowagę w finansach

I nie tylko. Życie lepiej się układa, gdy jest zrównoważone. Tak samo z pieniędzmi. Możemy je wykorzystywać nie tylko do bogacenia się, ale i dzielenia z potrzebującymi. Szczególnie tymi, którzy nie mają takich umiejętności jak my. Możemy cieszyć się życiem, jak również dobrze jest pamiętać o zabezpieczeniu na przyszłość. To naprawdę da się pogodzić. I zachęcać dzieci do takiego harmonijnego traktowania własnych funduszy.

O pieniądzach można rozmawiać

To właściwie nie zasada, ale pewne przekonanie, które po prostu można wykorzystywać w praktyce. W naszym kraju – do końca nie wiem jak jest w innych – pieniądze nadal stanowią pewien temat tabu. O których dorośli nie rozmawiają nawet ze sobą. A co dopiero z dziećmi. A im więcej świadomości w finansach, tym zarządzanie nimi będzie łatwiejsze

Te 6 zasad opiera się na 22 krokach edukacji finansowej. Na których opiera się cały mój blog 🙂 Myślę, że stanowią takie szybkie przypomnienie i skupienie się na rzeczach w finansach najważniejszych. A żeby jeszcze łatwiej je było spamiętać, to przygotowałam grafikę, na której możesz je wszystkie znaleźć. I pokazać swojemu dziecku, po to by zacząć rozmowę o finansach.

A jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zachowuj tego tylko dla Siebie! Podziel się! Niech inni też mają szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego 🙂