Konto bankowe obecnie to w obecnych czasach podstawa. I zdecydowanie więcej osób je posiada niż nie. Tak więc to raczej tylko kwestia czasu, kiedy i nasze dziecko zetknie się z bankiem. Tylko czemu to istotne? Posiadanie konta w banku to stopniowe wejście w system bankowy. Konto to i karta bankomatowa, a potem może i kredytowa. To i nauka rozróżniania, czym się różni rachunek ROR od konta oszczędnościowego, zwykła lokata od lokaty inwestycyjnej. A jak już się ma konto w banku, to i sam bank będzie zachęcał za jakiś czas do tego, by skorzystać z ich jeszcze innej oferty. Jaką jest często pożyczka pieniędzy w różnej formie. Tak więc dobrze stopniowo wprowadzać dziecko także i w ten system.

Ten artykuł jest kolejnym postem w serii programu 22 kroków Edukacji Finansowej Dzieci. W którym omawiam ważne tematy, z którymi dobrze zapoznać dziecko, by w dorosłym życiu radziło sobie jak najlepiej z pieniędzmi. Krok 8 – Pierwsze konto bankowe przynależy do etapu wczesnoszkolnego, czyli dzieci wieku 6- 10 lat. W ramach tego etapu omówiłam już
Krok 5. Wydawanie wiąże się z wyborem
Krok 6. Porównuj ceny
Krok 7- podawanie swoich danych może być niebezpieczne
Przed nami jeszcze Krok 9 Dług kosztuje

Ostatnie wpisy związane z krokiem 7 dotyczyły rozwoju u dziecka umiejętności bezpiecznego poruszania się po Internecie. Bo i tam mamy coraz częściej do czynienia z pieniędzmi. Najnowszą formą pieniądza jest bowiem pieniądz cyfrowym, możliwość dokonywania operacji bezgotówkowych. I w ten sposób dochodzimy do kolejnego kroku, czyli zapoznawania dziecka z systemem bankowym. Na początek z tym, że bank może pomóc nam w oszczędzaniu.

Do czego potrzebny jest bank?

Bank to przede wszystkim instytucja. Jak to ładnie ujęła Wikipedia to instytucja pośrednicząca między klientem, który ma nadwyżki finansowe, a tym, który nadwyżek nie ma, a wręcz ma niedostatki. Więc bank pożyczy od tego który ma, by dać drugiemu, który nie ma pieniędzy. Oczywiście bank nie zrobi tego za darmo. I to jest ważne, by pamiętać, że banki powstały w wyniku naturalnego obrotu pieniądzem. Gdy ktoś zauważył, że może zarabiać. I dlatego korzystając z konta i banku, warto pamiętać, że korzystamy z instytucji, która prowadzi działalność gospodarczą, nie charytatywną. I na którymś etapie, wcześniej czy później bank i od nas będzie chciał pieniędzy. Oferując nam produkty, które nam do szczęścia nie są potrzebne, lecz dla szczęścia i zarobku banku – jak najbardziej.
Dlatego wiedza o tym, które produkty bankowe sprzyjają naszemu portfelowi, a które portfelowi banku zdecydowanie sprzyja sprawnemu zarządzaniu pieniędzmi.

Czy dziecko powinno mieć konto w banku ?

Jak wynika z raportu PRnews, w Polsce jest prowadzonych 30 mln rachunków bankowych. A nawet ponad. Bankowość generalnie przybiera na znaczeniu. Bo wypłata z pracy odbywa się już głównie na konto bankowe. Ba, słyszałam nawet o planach zastąpienia gotówki całkowicie pieniądzem elektronicznym. Choć to pewnie jeszcze odległa przyszłość, to raczej czeka nas raczej rozwój bankowości niż rezygnacja z funkcjonowania banków. Z tych powodów dobrze dziecko uświadamiać z pojęciami ekonomicznymi związanymi z bankami. Bo na pewno się z nimi zetknie w dorosłym życiu. Ale nie wszystko od razu. Na początek uważam warto powiązać działalność banku z konkretnymi sprawami i zagadnieniami, jakie napotyka w swoim zarządzaniu finansami nasz Jaś czy Zosia. By ich korzystanie z konta bankowego spójnie łączyło się z ich doświadczeniami, jakie zdobywają przy okazji dysponowania swoim kieszonkowym. Na początek będzie to chęć kupna wymarzonego celu i wytrwanie w oszczędzaniu 🙂 Co przy pomocy banku będzie nieco łatwiejsze. Przede wszystkim z dwóch powodów:

  • gdy pieniądze są na koncie, to nie są tak łatwo dostępne, czyli trudniej je wydać, a łatwiej przechować i wytrwać w oszczędzaniu
  • oszczędności są oprocentowane, czyli bank dziecku pomaga szybciej uzbierać fundusze

I na początek naukę bankowości rozpoczęłabym od tego, że konto bankowe sprzyja oszczędzaniu. Że je ułatwia i chroni przed pokusą wydania wszystkiego na słodycze. I bank nawet dopłaca nam za trzymanie u niego pieniędzy.

Kiedy założyć dziecku konto bankowe?

W Polsce prawo stanowi, że osoby mające dopiero 13 lat mogą posiadać własne konto bankowe. Oczywiście założyć je mogą przy zgodzie i obecności rodzica, ale potem to konto jest już własnością dziecka i rodzic nie ma do niego żadnych praw (tzn do konta, nie do dziecka 😉 ). Może jeszcze ewentualnie ustalić limity , np. wypłat z bankomatu. I to wszystko. Do takiego konta mogą być wydane także karty płatnicze. W prowadzeniu takie konta są znacznie tańsze lub nawet darmowe w porównaniu z kontem dorosłym.

Czy to oznacza, że dziecko nie pozna, co to znaczy mieć konto, dopóki nie skończy 13 lat? Nie do końca. Tym bardziej, że ten wpis powstaje w ramach cyklu wczesnoszkolne kroki edukacji finansowej. Czyli działań przewidzianych na lata 6 -10 lat.

Z jakich produktów bankowych może skorzystać dziecko w pierwszych klasach szkoły podstawowej?

Nie jest tego zbyt dużo, ale coś jednak jest 🙂

Szkolne Kasy Oszczędnościowe, czyli SKO

Prowadzone są w szkołach. Instytucją bankową, która je prowadzi jest PKO Bank Polski. Jak wynika z materiałów umieszczonych na głównej stronie sewisu, wynika, że konta te służą do oszczędzania i wyposażone są w rozmaite funkcje, dzięki którym to oszczędzanie będzie bardziej przemyślane. Jak plan oszczędzania, tworzenie skarbonek na różne cele.

Takie konto można założyć w szkołach. Jest właściwie przewidziane na cały okres nauki w szkole podstawowej, bo do 13 roku życia.

Konto Junior

Dodatkowo (albo tylko wyłącznie, jeśli nasze dziecko korzysta z edukacji domowej) jako rodzice możemy założyć dziecku jego indywidualne pierwsze konto bankowe. Jest to tylko możliwe w banku PKO BP. I wiąże się niestety z posiadaniem własnego konta w tymże banku. Piszę niestety, bo w porównaniu do innych banków korzystanie z niego jest dość drogie. A i samo konto nie jest darmowe – chyba, że spełni się określone warunki. Ale wracając do rzeczy. Konto dla dziecka można założyć bardzo prosto w placówce banku lub w bankowości internetowej (konieczne jest wtedy weryfikacja dokumentów, czyli akt urodzenia dziecka i nr PESEL) albo podpisując umowę dostarczoną przez kuriera.
A potem można korzystać 🙂 Konto dziecka jest powiązane z kontem rodzica (jak pisałam wcześniej dopiero po 13 roku życia rodzic nie ma już takiej kontroli). Dzięki temu wszystkie działania finansowe naszej pociechy są dla nas widoczne. Sam rodzic może jednak przede wszystkich pomagać i wspierać dziecko przez przelewy, zlecenie stałe kieszonkowe bezpośrednio przelewanego. Czy automatycznego oszczędzania (jak przelewania końcówek kwoty po zaokrągleniu do pełnych złotych od każdorazowej transakcji czy przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji – np. 5%).

ING Bank Otwarte Konto Oszczędnościowe

To właściwie konto oszczędnościowe, tyle, że dedykowane dziecku już od jego urodzenia.

Z tych ofert osobiście znam PKO Junior. I tę inicjatywę PKO BP uważam za bardzo dobrze przygotowaną pod kątem dziecka.

Do czego konto w banku może przydać się dziecku ?

Same banki raczej ograniczają wykorzystywane konta głównie do oszczędzania. Ale do PKO Junior można wyrobić dziecku kartę bankomatową. Którą może płacić zarówno w sklepie, jak i w internecie.

Bardzo podoba mi się oferta PKO Junior – bo i strona logowania jest ładnie zrobiona, i dziecko ma dostęp do różnych zachęt do oszczędzania. Począwszy od stawiania sobie wyzwań, przyznawania odznak i nagród, na tygodniowej (!) kapitalizacji odsetek kończąc. W portalu można znaleźć także materiały edukacyjne, gry. Ale jedna rzecz mi się nie podoba. To jednak w możliwość płacenia kartą. Dlaczego? Bo uważam, że pieniądz wirtualny to nie to samo co gotówka. Głównie z tego względu, że karta zachęca do większych wydatków. Gdyż nie widzi się tego jak się wydaje /pozbywa pieniędzy. Płacenie kartą to przecież raptem ruch ręki, ewentualnie wbicie kodu. A przy zakupach gotówkowych jednak widać, że coś oddajemy. I że zawsze zostaje wtedy mniej w portfelu.p>

Dlatego dziecko według mnie powinno mieć za sobą jednak kilkuletnią praktykę posługiwania się gotówką. I osobiście nie czuję potrzeby, by z tym aspektem bankowości zapoznawać moje dzieci w już szkole podstawowej. Uważam, że mając i 13 lat zdążą nauczyć się rozsądnie korzystać z karty. Tym bardziej, że i wtedy też jest także karta przedpłacową/debetowa. Którą nie da się narobić długów.

W tym aspekcie odpowiadając konkretnie kiedy założyć i pozwolić dziecku korzystać z konta bankowego? Ja bym widziała to w okolicach 7 – 10 roku życia. Dlatego, że jak wynika z badań włoskich badaczek Berti i Bombi z 1988 na 7-10 lat przypada stadium operacji konkretnych w rozwoju wiedzy ekonomicznej– dzieci zaczynają rozumieć działanie banków, istotę płacenia podatków, ich wiedza na temat ekonomii jest większa i głębsza. W tym czasie pokazałabym dziecku, że może w swoich finansach korzystać także z konta bankowego.

Źródło zdjęcia:Pixabay

A czy Twoje dziecko ma już konto bankowe? W jakim wieku było, gdy je dostało? Jak z nich korzysta? Podziel się proszę w komentarzu!

A jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zachowuj tego tylko dla Siebie! Podziel się! Niech inni też mają szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego 🙂