Co robisz, gdy dziecka zaczyna pytać się o pieniądze? Czy wiesz co mu odpowiedzieć, gdy zacznie się zastanawiać jak się wytwarza pieniądze albo dlaczego nie możesz mi kupić tej zabawki?
O pieniądzach trudno się rozmawia. Łączy się z nimi wiele przesądów, przekonań. Niektórzy nawet wybierają życie bez pieniędzy, by nie mieć kontaktu z czymś, co wyzwala w ludziach tyle złych emocji.
Fakt, ludzie bywają chciwi. Bywa, że dla chęci zysku popełniają zbrodnie. Tylko czy to do końca wina pieniędzy?
Pieniądze to przecież tylko narzędzie. Pośrednik i środek do uzyskania celów. Ale to zrozumiałam właściwie dopiero wtedy, gdy zaczęłam bardziej interesować się finansami. I może właśnie dlatego zajęłam się pisaniem i szerzeniem tego zagadnienie.
Bo edukacja finansowa w Polsce nie jest powszechna. Nie uczą jej w szkole, ale to nie znaczy, że tych wiadomości nie da się znaleźć i że to wiedza tajemna. Powstaje coraz więcej programów, dzięki którym dzieci zyskują informacje, co to jest pieniądz, jak można korzystać z banku, jak być przedsiębiorczym itd. Podobnie jest z edukacją finansową dorosłych. Maciej Samcik, Michał Szafrański , Marcin Iwuć swoimi blogami sprawili, że coraz więcej osób staje się świadomych finansowo. Co daje nadzieję, że ich dzieci będą uczyły się od własnych rodziców i pieniądze coraz mniej będą stanowiły tabu.
Taką nową inicjatywą jest portal “Z dzieckiem o pieniądzach” stworzony przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. . Znajdziecie tam wiele artykułów napisanych przez blogerów związanych ze sferą finansową. Portal kierowany jest do rodziców. Co dla mnie ma wiele sensu – jako, że to od rodziców dzieci mogą przejmować wiele postaw związanych z pieniędzmi. Zarówno wspierających, jak i niesprzyjających rozwojowi umiejętności finansowych. Dlatego warto zaczynać od siebie, poznawać wiedzę, zastanawiać się nad swoim udziałem i wpływem na postawę finansową (i nie tylko!) dzieci.
Co znajdziecie na portalu “Z dzieckiem o pieniądzach”?
Generali Investment zaprosiło 7 osób, które dały się poznać jako związani z finansami do tworzenia tej strony. Są to:
Diana Litwin z bloga “Pieniądz jest kobietą”
Sylwia Wojciechowska z bloga “MaliMoi”
Angelika Talaga z bloga GodMother
Ania Sadowska z bloga Bezcenna
Aleksandra Bohojło z bloga Esencja
Łukiesz Grygiel z bloga Sto monet
.
Także i ja mam przyjemność być częścią tego projektu.
Już teraz możecie przeczytać artykuły takie jak:
“Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?”
“Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o rodzinnej sytuacji finansowej?”
i wiele innych mówiących o finansach.
Wszystkie artykuły są dla mnie ciekawe, choć nie ze wszystkimi się zgadzam tak do końca. Można także będzie wysłuchać podcastów, pobrać ebooki, materiały edukacyjne.
Cała akcja potrwa jeszcze kilka miesięcy. W przyszłości będziecie mogli jeszcze przeczytać posty o budżecie dla nastolatka, znaczeniu przekonań finansowych rodzica, o tym czy pieniądze są dobrym motywatorem. Zapraszam w takim razie na stronę i do lektury. Nie tylko moich artykułów.
Aż mi się przypomniał taki dialog ze sklepu:
Dziecko: Mamo kup mi gazetkę.
Mama: Ale teraz nie mam pieniędzy.
Dziecko: No to zapłać kartą.
Tak właśnie rodzice tłumaczą dzieciom czym jest system płatności 🙂
Witaj Paulina, myślę, że to wynika też z obserwacji samych dzieci. No bo czy to nie jest tak, że jak nie mamy gotówki w portfelu, to wyjmuję się kartę? Poza tym, dzieci w pewnym wieku (myślę tu o dzieciach wczesnoszkolnych) mogę mieć trudności ze zrozumieniem tego jak działa system bankowy. Oczywiście tylko do czasu. Pozdrawiam!
Dziecko musimy oswajać od najmłodszych lat z pieniędzmi. Muszą też poznać ich wartość
My naszą córkę oswoiliśmy dość szybko, ma swoje pieniądze, rozumie ich wartość, aż czasami nam głupio w sklepie, jak woła “mamo, tato ile to kosztuje? odp. 10 zł… to bardzo drogo i odkłada heh…”