Co robisz, gdy dziecka zaczyna pytać się o pieniądze? Czy wiesz co mu odpowiedzieć, gdy zacznie się zastanawiać jak się wytwarza pieniądze albo dlaczego nie możesz mi kupić tej zabawki?
O pieniądzach trudno się rozmawia. Łączy się z nimi wiele przesądów, przekonań. Niektórzy nawet wybierają życie bez pieniędzy, by nie mieć kontaktu z czymś, co wyzwala w ludziach tyle złych emocji.

Fakt, ludzie bywają chciwi. Bywa, że dla chęci zysku popełniają zbrodnie. Tylko czy to do końca wina pieniędzy?

Pieniądze to przecież tylko narzędzie. Pośrednik i środek do uzyskania celów. Ale to zrozumiałam właściwie dopiero wtedy, gdy zaczęłam bardziej interesować się finansami. I może właśnie dlatego zajęłam się pisaniem i szerzeniem tego zagadnienie.

Bo edukacja finansowa w Polsce nie jest powszechna. Nie uczą jej w szkole, ale to nie znaczy, że tych wiadomości nie da się znaleźć i że to wiedza tajemna. Powstaje coraz więcej programów, dzięki którym dzieci zyskują informacje, co to jest pieniądz, jak można korzystać z banku, jak być przedsiębiorczym itd. Podobnie jest z edukacją finansową dorosłych. Maciej Samcik, Michał Szafrański , Marcin Iwuć swoimi blogami sprawili, że coraz więcej osób staje się świadomych finansowo. Co daje nadzieję, że ich dzieci będą uczyły się od własnych rodziców i pieniądze coraz mniej będą stanowiły tabu.

Taką nową inicjatywą jest portal “Z dzieckiem o pieniądzach” stworzony przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. . Znajdziecie tam wiele artykułów napisanych przez blogerów związanych ze sferą finansową. Portal kierowany jest do rodziców. Co dla mnie ma wiele sensu – jako, że to od rodziców dzieci mogą przejmować wiele postaw związanych z pieniędzmi. Zarówno wspierających, jak i niesprzyjających rozwojowi umiejętności finansowych. Dlatego warto zaczynać od siebie, poznawać wiedzę, zastanawiać się nad swoim udziałem i wpływem na postawę finansową (i nie tylko!) dzieci.

Co znajdziecie na portalu “Z dzieckiem o pieniądzach”?

Generali Investment zaprosiło 7 osób, które dały się poznać jako związani z finansami do tworzenia tej strony. Są to:

Diana Litwin z bloga “Pieniądz jest kobietą”

Sylwia Wojciechowska z bloga “MaliMoi”

Angelika Talaga z bloga GodMother

Ania Sadowska z bloga Bezcenna

Aleksandra Bohojło z bloga Esencja

Łukiesz Grygiel z bloga Sto monet

.

Także i ja mam przyjemność być częścią tego projektu.

Już teraz możecie przeczytać artykuły takie jak:

“Po co są banki?”

“Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?”

“Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o rodzinnej sytuacji finansowej?”

“Zacznij od siebie..”

i wiele innych mówiących o finansach.

Wszystkie artykuły są dla mnie ciekawe, choć nie ze wszystkimi się zgadzam tak do końca. Można także będzie wysłuchać podcastów, pobrać ebooki, materiały edukacyjne.

Cała akcja potrwa jeszcze kilka miesięcy. W przyszłości będziecie mogli jeszcze przeczytać posty o budżecie dla nastolatka, znaczeniu przekonań finansowych rodzica, o tym czy pieniądze są dobrym motywatorem. Zapraszam w takim razie na stronę i do lektury. Nie tylko moich artykułów.