Ten tekst powstał kilka lat temu. Obecnie nie odzwierciedla on całkowicie mojego podejścia do nauki zaradności finansowej dzieci. Zostawiam jednak ten artykuł, by pokazać, że każdy rozwój to droga, proces, podejście krytyczne także do siebie. Przekaz, jaki teraz jest mi bliski, znajdziecie na w kategoriach 10 pytań na początek i Jak rozwijać zaradność finansową?

Co robisz, gdy dziecka zaczyna pytać się o pieniądze? Czy wiesz co mu odpowiedzieć, gdy zacznie się zastanawiać jak się wytwarza pieniądze albo dlaczego nie możesz mi kupić tej zabawki?
O pieniądzach trudno się rozmawia. Łączy się z nimi wiele przesądów, przekonań. Niektórzy nawet wybierają życie bez pieniędzy, by nie mieć kontaktu z czymś, co wyzwala w ludziach tyle złych emocji.

Fakt, ludzie bywają chciwi. Bywa, że dla chęci zysku popełniają zbrodnie. Tylko czy to do końca wina pieniędzy?

Pieniądze to przecież tylko narzędzie. Pośrednik i środek do uzyskania celów. Ale to zrozumiałam właściwie dopiero wtedy, gdy zaczęłam bardziej interesować się finansami. I może właśnie dlatego zajęłam się pisaniem i szerzeniem tego zagadnienie.

Bo edukacja finansowa w Polsce nie jest powszechna. Nie uczą jej w szkole, ale to nie znaczy, że tych wiadomości nie da się znaleźć i że to wiedza tajemna. Powstaje coraz więcej programów, dzięki którym dzieci zyskują informacje, co to jest pieniądz, jak można korzystać z banku, jak być przedsiębiorczym itd. Podobnie jest z edukacją finansową dorosłych. Maciej Samcik, Michał Szafrański , Marcin Iwuć swoimi blogami sprawili, że coraz więcej osób staje się świadomych finansowo. Co daje nadzieję, że ich dzieci będą uczyły się od własnych rodziców i pieniądze coraz mniej będą stanowiły tabu.

Taką nową inicjatywą jest portal “Z dzieckiem o pieniądzach” stworzony przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. . Znajdziecie tam wiele artykułów napisanych przez blogerów związanych ze sferą finansową. Portal kierowany jest do rodziców. Co dla mnie ma wiele sensu – jako, że to od rodziców dzieci mogą przejmować wiele postaw związanych z pieniędzmi. Zarówno wspierających, jak i niesprzyjających rozwojowi umiejętności finansowych. Dlatego warto zaczynać od siebie, poznawać wiedzę, zastanawiać się nad swoim udziałem i wpływem na postawę finansową (i nie tylko!) dzieci.

Co znajdziecie na portalu “Z dzieckiem o pieniądzach”?

Generali Investment zaprosiło 7 osób, które dały się poznać jako związani z finansami do tworzenia tej strony. Są to:

Diana Litwin z bloga “Pieniądz jest kobietą”

Sylwia Wojciechowska z bloga “MaliMoi”

Angelika Talaga z bloga GodMother

Ania Sadowska z bloga Bezcenna

Aleksandra Bohojło z bloga Esencja

Łukiesz Grygiel z bloga Sto monet

.

Także i ja mam przyjemność być częścią tego projektu.

Już teraz możecie przeczytać artykuły takie jak:

“Po co są banki?”

“Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?”

“Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o rodzinnej sytuacji finansowej?”

“Zacznij od siebie..”

i wiele innych mówiących o finansach.

Wszystkie artykuły są dla mnie ciekawe, choć nie ze wszystkimi się zgadzam tak do końca. Można także będzie wysłuchać podcastów, pobrać ebooki, materiały edukacyjne.

Cała akcja potrwa jeszcze kilka miesięcy. W przyszłości będziecie mogli jeszcze przeczytać posty o budżecie dla nastolatka, znaczeniu przekonań finansowych rodzica, o tym czy pieniądze są dobrym motywatorem. Zapraszam w takim razie na stronę i do lektury. Nie tylko moich artykułów.