Ten tekst powstał kilka lat temu. Obecnie nie odzwierciedla on całkowicie mojego podejścia do nauki zaradności finansowej dzieci. Zostawiam jednak ten artykuł, by pokazać, że każdy rozwój to droga, proces, podejście krytyczne także do siebie. Przekaz, jaki teraz jest mi bliski, znajdziecie na w kategoriach 10 pytań na początek i Jak rozwijać zaradność finansową?

Blogowanie i bycie w Internecie jest fajne. Ciekawe okazje i doświadczenia łatwiej mi się przytrafiają. Całkiem niedawno skontaktowała się ze mną firma Kapitan Nauka. Z prośbą o zapoznanie się z ich produktem . Super QUIZ Pieniądze. Który ma ułatwić dzieciom edukację finansową. Z chęcią się zgodziłam. Po pierwsze dlatego, że sama lubię takie zagadki. Po drugie dlatego, że mamy już kilka takich książeczek i wiem że moje dzieci też lubię takie formy. Po trzecie, bo uważam, że warto praktyczne doświadczenia (jakie mają moje dzieci z pieniędzmi) warto wspierać jeszcze dodatkową wiedzą. Ale w przyjemnej i nienachalnej formie. Dlatego z ciekawością odebrałam paczkę z poczty.

Super QUIZ Pieniądze – jak to wygląda?

Super QUIZ Pieniądze to niewielka książeczka. Rozmiarami przypomina mały notatnik. Dość poręczny 🙂 połączenie stron jest solidne, a całość bardzo kolorowa. Quiz jest zaprojektowany w taki sposób, że pierwsza strona kartki zawiera informację finansowe, a po drugiej stronie znajdują się 2 pytania sprawdzające. Z odpowiedziami, więc stresu nie ma 🙂 Na rewersie jest jeszcze jedno pytanie do dokończenia. Co daje 1 ciekawostkę i 3 zagadki na kartkę. Łącznie daje to ok.160 zadań. Całkiem sporo.

Czego dowiedzą się dzieci? i nie tylko one …

Tematy zaczynają sie od zagadnień podstawowych. Dla mnie osobiście ciekawych. Skąd wzięły się pieniądze. Czym można płacić? A potem stopniowo przechodzi to kolejnych tematów dotyczących oszczędzania, wydawania, inwestowania.
Super QUIZ Pieniądze
To może być także przyjemny sposób na nową wiedzę dla rodziców. Książeczka wyjaśnia podstawową różnicę między bankiem a parabankiem, inflację, popyt podaż. A także terminy związane z inwestowaniem- jak makler, akcje, na czym polega inwestowanie w firmy i co to są te niedźwiedzie i byki na giełdzie. By przekaz był jaśniejszy, dodano przykłady – odwołujące się do codziennych doświadczeń dzieci.

Bardzo podoba mi się także to, że książeczka kończy się hasłami związanymi z filantropią, pomocą, odpowiedzialnym biznesem. To taki przekaz dla mnie, że można realizować potrzeby swoje i innych, że da się to pogodzić.

Największym zaskoczeniem były dla mnie autorki. Bo okazało się, że je znam! To Ewa Tyralik i Iza Kaźmierczak z projektu Jestem Bogata. Bardzo szanuje ich pracę na rzecz podnoszenia świadomości finansowej kobiet i pokonywania ich barier w zarabianiu większych pieniędzy. Tym bardzie utwierdza mnie to w przekonaniu, że Super Quiz Pieniądze to produkt, który warto polecić.

Książeczka na pewno nie jest do jednorazowego użytku. Zawiera wiele pojęć, które dobrze jest przyswajać stopniowo. Część z nich szczególnie związane z inwestowaniem mogę być bardziej zrozumiałe dopiero dla starszych dzieci.

Myślę ze jako pomoc Super QUIZ Pieniądze znakomicie się przyda. Jako pomoc, a nie samodzielny sposób na edukację finansową. Uważam, że wiedzą połączona z doświadczeniem sprawdza się lepiej niż uczenie dziecka “na sucho”, bez możliwości jakiegoś zastosowania w praktyce tych informacji. Dlatego jako istotne uważam umożliwienie dzieciom podejmowanie samodzielnych decyzji finansowych. Przez udział w rodzinnym życiu (robienie zakupów ), zarządzanie własnymi pieniędzmi

Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak wspierać dziecko w nauce zarządzania pieniędzmi, to chce Ci zaoferować kurs online “Kieszonkowe i co dalej?”,przeznaczony dla rodziców dzieci w wieku 6 -12 lat. Dzięki kursowi zyskasz wiedzę i narzędzia, całościowe spojrzenie na edukację finansową. Do piątku możesz go kupić za 77 zł. Potem cena prawie dwukrotnie wzrośnie. Więcej dowiesz się tutaj

A co moje dzieci na to?

Pomoc jest przeznaczona dla dzieci powyżej 7 roku życia. Moje są młodsze i większość tematów jest dla nich zbyt trudna. Ale gdy tak sobie przy synu, który jest starszy, przeglądałam te książeczkę, to i trochę z nim o niej rozmawiałam. I tak dowiedziałam się, że do rajów podatkowych jeżdżą piraci, żeby schować tam skarby 🙂 i że w pytaniu o oszczędzanie zabrakło opcji, że można odkładać na zabawki.

Super QUIZ Pieniądze

Moją młodszą córkę zainteresowała z kolei inna książeczka z tej serii – Ciało Człowieka, która też swoje drogą bardzo mi się podoba.

Na pewno z czasem moje dzieci będą korzystać z tej pomocy. Na razie przeglądam ją sama i znajduję nowe dla siebie rzeczy. Już wiem skąd pochodzi powiedzenie “pieniądze nie śmierdzą” i co to są płacidła 🙂

Super QUIZ Pieniądze

Podsumowując – Super QUIZ Pieniądze podoba mi się. Także cenowo. Z informacji jakie otrzymałam, wynika, że koszt zakupu to ok. 25 zł. Myślę, że jest to bardzo przydatne narzędzia do pokazywania dzieciom co można robić z pieniędzmi. Zwiększania ich wiedzy o świadomości finansowej. Dobry przewodnik po finansach i ekonomii dla dzieci.

A co ty sądzisz o tej propozycji? Czy możesz też polecić, co pomogło Ci w edukacji finansowej Twoich dzieci?