Blogowanie i bycie w Internecie jest fajne. Ciekawe okazje i doświadczenia łatwiej mi się przytrafiają. Całkiem niedawno skontaktowała się ze mną firma Kapitan Nauka. Z prośbą o zapoznanie się z ich produktem . Super QUIZ Pieniądze. Który ma ułatwić dzieciom edukację finansową. Z chęcią się zgodziłam. Po pierwsze dlatego, że sama lubię takie zagadki. Po drugie dlatego, że mamy już kilka takich książeczek i wiem że moje dzieci też lubię takie formy. Po trzecie, bo uważam, że warto praktyczne doświadczenia (jakie mają moje dzieci z pieniędzmi) warto wspierać jeszcze dodatkową wiedzą. Ale w przyjemnej i nienachalnej formie. Dlatego z ciekawością odebrałam paczkę z poczty.

Super QUIZ Pieniądze – jak to wygląda?

Super QUIZ Pieniądze to niewielka książeczka. Rozmiarami przypomina mały notatnik. Dość poręczny 🙂 połączenie stron jest solidne, a całość bardzo kolorowa. Quiz jest zaprojektowany w taki sposób, że pierwsza strona kartki zawiera informację finansowe, a po drugiej stronie znajdują się 2 pytania sprawdzające. Z odpowiedziami, więc stresu nie ma 🙂 Na rewersie jest jeszcze jedno pytanie do dokończenia. Co daje 1 ciekawostkę i 3 zagadki na kartkę. Łącznie daje to ok.160 zadań. Całkiem sporo.

Czego dowiedzą się dzieci? i nie tylko one …

Tematy zaczynają sie od zagadnień podstawowych. Dla mnie osobiście ciekawych. Skąd wzięły się pieniądze. Czym można płacić? A potem stopniowo przechodzi to kolejnych tematów dotyczących oszczędzania, wydawania, inwestowania.
Super QUIZ Pieniądze
To może być także przyjemny sposób na nową wiedzę dla rodziców. Książeczka wyjaśnia podstawową różnicę między bankiem a parabankiem, inflację, popyt podaż. A także terminy związane z inwestowaniem- jak makler, akcje, na czym polega inwestowanie w firmy i co to są te niedźwiedzie i byki na giełdzie. By przekaz był jaśniejszy, dodano przykłady – odwołujące się do codziennych doświadczeń dzieci.

Bardzo podoba mi się także to, że książeczka kończy się hasłami związanymi z filantropią, pomocą, odpowiedzialnym biznesem. To taki przekaz dla mnie, że można realizować potrzeby swoje i innych, że da się to pogodzić.

Największym zaskoczeniem były dla mnie autorki. Bo okazało się, że je znam! To Ewa Tyralik i Iza Kaźmierczak z projektu Jestem Bogata. Bardzo szanuje ich pracę na rzecz podnoszenia świadomości finansowej kobiet i pokonywania ich barier w zarabianiu większych pieniędzy. Tym bardzie utwierdza mnie to w przekonaniu, że Super Quiz Pieniądze to produkt, który warto polecić.

Książeczka na pewno nie jest do jednorazowego użytku. Zawiera wiele pojęć, które dobrze jest przyswajać stopniowo. Część z nich szczególnie związane z inwestowaniem mogę być bardziej zrozumiałe dopiero dla starszych dzieci.

Myślę ze jako pomoc Super QUIZ Pieniądze znakomicie się przyda. Jako pomoc, a nie samodzielny sposób na edukację finansową. Uważam, że wiedzą połączona z doświadczeniem sprawdza się lepiej niż uczenie dziecka “na sucho”, bez możliwości jakiegoś zastosowania w praktyce tych informacji. Dlatego jako istotne uważam umożliwienie dzieciom podejmowanie samodzielnych decyzji finansowych. Przez udział w rodzinnym życiu (robienie zakupów ), zarządzanie własnymi pieniędzmi

Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak wspierać dziecko w nauce zarządzania pieniędzmi, to chce Ci zaoferować kurs online “Kieszonkowe i co dalej?”,przeznaczony dla rodziców dzieci w wieku 6 -12 lat. Dzięki kursowi zyskasz wiedzę i narzędzia, całościowe spojrzenie na edukację finansową. Do piątku możesz go kupić za 77 zł. Potem cena prawie dwukrotnie wzrośnie. Więcej dowiesz się tutaj

A co moje dzieci na to?

Pomoc jest przeznaczona dla dzieci powyżej 7 roku życia. Moje są młodsze i większość tematów jest dla nich zbyt trudna. Ale gdy tak sobie przy synu, który jest starszy, przeglądałam te książeczkę, to i trochę z nim o niej rozmawiałam. I tak dowiedziałam się, że do rajów podatkowych jeżdżą piraci, żeby schować tam skarby 🙂 i że w pytaniu o oszczędzanie zabrakło opcji, że można odkładać na zabawki.

Super QUIZ Pieniądze

Moją młodszą córkę zainteresowała z kolei inna książeczka z tej serii – Ciało Człowieka, która też swoje drogą bardzo mi się podoba.

Na pewno z czasem moje dzieci będą korzystać z tej pomocy. Na razie przeglądam ją sama i znajduję nowe dla siebie rzeczy. Już wiem skąd pochodzi powiedzenie “pieniądze nie śmierdzą” i co to są płacidła 🙂

Super QUIZ Pieniądze

Podsumowując – Super QUIZ Pieniądze podoba mi się. Także cenowo. Z informacji jakie otrzymałam, wynika, że koszt zakupu to ok. 25 zł. Myślę, że jest to bardzo przydatne narzędzia do pokazywania dzieciom co można robić z pieniędzmi. Zwiększania ich wiedzy o świadomości finansowej. Dobry przewodnik po finansach i ekonomii dla dzieci.

A co ty sądzisz o tej propozycji? Czy możesz też polecić, co pomogło Ci w edukacji finansowej Twoich dzieci?