Gdy ręce Ci opadają, bo dziecko znowu chce by mu coś kupować

i zastanawiasz się, co robić, by radziło sobie kiedyś z pieniędzmi i miało życie,

w którym liczy się coś więcej niż tylko rzeczy,

 

to pierwszym krokiem w twoim działaniu niech będzie określenie, na czym Ci zależy.

 

Co rozumiesz przez dobre życie?

Jakie umiejętności trzeba mieć, by je sobie zapewnić?

 

Bez określenia tego, gdzie chcesz dotrzeć w swoich rodzicielskich staraniach

i po czym rozpoznać, że ty i dziecko idziecie właściwą drogą, będziesz mieć poczucie, że kręcisz się w kółko.

 

Dekalog Przewodnika Finansowego będzie twoją rodzicielską nawigacją

i  pomocą w rozwijaniu zaradności finansowej dziecka.

Od dawien dawna słyszałam taką opowieść.

“Ucz się, a będziesz dobrze zarabiać.
Trzeba myśleć pozytywnie, uwierzyć w siebie i wszystko osiągniesz.
Trzeba pracować, za darmo nikt Ci nie da.
Jak się człowiek tylko przyłoży i będzie wytrwały, to będzie miał znacznie lepsze życie.”

Przez długi czas szłam tą drogą. Nie bałam się ciężkiej pracy. Szukałam nowych możliwości, podejmowałam wyzwania. Chciałam dojść do komfortu, jaki dają duże zarobki, spokoju i życia bez obaw przed niedostatkiem. Chciałam dać dzieciom więcej możliwości, by miały łatwiej niż ja. Dlatego zdobywałam wiedzę o edukacji finansowej, a potem na blogu postanowiłam się nią dzielić.

Pewnego dnia okazało się, że to nie działa. Choć spędzałam w pracy długie godziny, choć nie szalałam z wydatkami, od zachcianek trzymałam się z daleka, nawet udawało mi co jakiś czas zaoszczędzić, to wciąż nie czułam, że odniosłam sukces, wciąż na koncie nie było milionów.
A moje podpowiedzi finansowe wcale nie budziły zainteresowania moich dzieci.

Dlatego zaczęłam czytać, pogłębiać wiedzę i umiejętności. Zaczęłam sprawdzać, o co chodzi z uczeniem się, sukcesem, pieniędzmi i dobrobytem. Zarówno od psychologicznej jak i finansowej strony.

Aż wreszcie zrozumiałam, że potrzebuję nowej definicji dobrobytu, nowego spojrzenia na pieniądze. Odkryłam, że dobrobyt i sukces można mieć tu i teraz, tworzyć go tam, gdzie się jest, że to akceptacja życia razem z jego cieniami i blaskami, a nie trwanie ciągle w oczekiwaniu na lepsze jutro, na to by mieć ciągle więcej.

W budowaniu dobrobytu bardzo przydaje mi się wiedza psychologiczna związana z tworzeniem rodziny, rodzicielstwem bliskości, relacjami, regulacją napięcia. A także umiejętności finansowe, jak budżetowanie, rozwijanie wspierających przekonań finansowych.

Taką krainę dobrobytu tworzę dla siebie i dla swoich dzieci.

Moje przemyślenia zebrałam w  Dekalogu Przewodnika Finansowego

Kim jestem?

Nazywam się Ania Czereszewska i jestem psycholożką, terapeutką rodzinną. Od kilka lat prowadzę bloga “Dzieci i Pieniądze”, na którym pomagam rodzicom wspierać zaradność finansową dzieci.

Moją myślą przewodnią w pracy z klientami jest zdanie: każdy ma w sobie potencjał do poradzenia sobie z problemami. Moją rolą jest pomoc w znalezieniu dostępu do własnych zasobów.

Podobnie myślę o zaradności finansowej – każdy jest zaradny finansowo po swojemu i dba o dobrobyt na własnych zasadach.
Gdy postanowiłam pisać bloga o edukacji finansowej, to moja motywacja wypływała z obaw o dzieci. Chciałam im zaoszczędzić zmartwień, kłopotów finansowych, których doświadczałam. Dlatego chciałam dać im wiedzę i narzędzia do kontrolowania pieniędzy, by im ich nigdy nie zabrakło, by ich życia nie zaciemniały smutki, by mogły być szczęśliwe.

Po kilku już latach rodzicielstwa, swojego rozwoju i codziennego bycia z rodziną widzę, że w życiu nie chodzi o to, by nie dać się zaskoczyć, by mieć receptę na każdą ewentualność. Chodzi o to, by zaakceptować przypadkowość życia, jego nieprzewidywalność. Jednocześnie pamiętać o swoim wpływie, o swoich możliwościach, o posiadanych sposobach radzenia sobie. Pieniądze – tak, przydają się w tym zadaniu. Lecz to tylko jeden sposób. Warto rozwijać także inne.