O mnie

Nazywam się Ania Czereszewska i jestem psycholożką, terapeutką rodzinną, absolwentką szkolenia u Agnieszki Stein i Gosi Stańczyk „Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów” i jestem też rekomendowaną przez nich profesjonalistką. W swojej pracy korzystam z koleżeńskiej superwizji.

Anna Czereszewska
Od 2004 r wspieram rodziny jako psycholog i terapeuta rodzinny.

Początkowo zaczynałam od pracy z małymi dziećmi, stopniowo przechodząc do kontaktu ze starszymi dziećmi, młodzieżą, by teraz głównie spotykać się z rodzicami i całymi rodzinami. Od czasów studiów wciąż jestem zauroczona podejściem systemowym w rozumieniu człowieka. Pomaga mi ono pamiętać, że znaczenie ma kontekst i nasze otoczenie.

Kolejnym punktem przełomowym w moim rozwoju zawodowym było poznanie Rodzicielstwa Bliskości. Ten nurt dał mi głębsze poznanie natury człowieka, a także wiele narzędzi do wspierania i rozwoju.

Moją myślą przewodnią w pracy z klientami jest zdanie: każdy ma w sobie potencjał do poradzenia sobie z problemami. Moją rolą jest pomoc w znalezieniu dostępu do własnych zasobów.

Podobnie myślę o zaradności finansowej – każdy jest zaradny finansowo po swojemu i dba o dobrobyt na własnych zasadach.

Gdy postanowiłam pisać bloga o edukacji finansowej, to moja motywacja wypływała z obaw o dzieci. Chciałam im zaoszczędzić zmartwień, kłopotów finansowych, których doświadczałam. Dlatego chciałam dać im wiedzę i narzędzia do kontrolowania pieniędzy, by im ich nigdy nie zabrakło, by ich życia nie zaciemniały smutki, by mogły być szczęśliwe.

Po kilku już latach rodzicielstwa, swojego rozwoju i codziennego bycia z rodziną widzę, że w życiu nie chodzi o to, by nie dać się zaskoczyć, by mieć receptę na każdą ewentualność. Chodzi o to, by zaakceptować przypadkowość życia, jego nieprzewidywalność. Jednocześnie pamiętać o swoim wpływie, o swoich możliwościach, o posiadanych sposobach radzenia sobie. Pieniądze – tak, przydają się w tym zadaniu. Lecz to tylko jeden sposób. Warto rozwijać także inne.